среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Британска студија: Заразените со делта-сојот со двапати поголема шанса за хоспитализација

Британска студија: Заразените со делта-сојот со двапати поголема шанса за хоспитализација

Студија објавена во списанието Лансет покажува дека вакцинацијата го намалува ризикот од тешки форми на болеста за сите варијанти на корона вирусот, пренесува Би -Би -Си.

Студијата, спроведена од Агенцијата за јавно здравје на Англија и Советот за медицински истражувања, анализирала повеќе од 43,000 случаи на инфекција помеѓу март и мај, кога варијантите алфа и делта биле доминантно присутни во Велика Британија.

Случаите на инфекција биле испитани главно кај луѓе кои не биле вакцинирани, а ризикот од болничко лекување бил двојно поголем кај лица заразени со делта варијантата на коронавирус.

Експертите посочуваат дека вакцинацијата го намалува ризикот од хоспитализација и посочуваат дека е потребна целосна вакцинација, односно двете дози на вакцината.

Варијантата делта во моментов има удел од над 99% од случаите на коронавирус во Велика Британија.