сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 128
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Британија подготвена да разговара со ЕУ за Брегзит

Британија подготвена да разговара со ЕУ за Брегзит

Британија му испрати на Брисел „конструктивна понуда“ за Брегзит и сега има волја да преговара за детали од договорот за излез од Унијата, изјави секретарот за Брегзит Стивен Баркли.

– Фокусираме сме на постигнување договор, затоа што мислиме дека тоа е најдобро решение. Тоа се сериозни предлози и мораме да разговараме со ЕУ за нив, рече Баркли.

Во врска со можно одложување на Брегзит, британскиот дипломат рече дека за тоа мора да постои согласност од сите други 27 држави членки на ЕУ.

Велика Британија вчера го испрати својот предлог за Брегзит до лидерите на Европската унија, а премиерот Борис Џонсон повика на брзи преговори за постигнување решение.

Парламентарни избори 2020