среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Британија почнува преговори со ЕУ за финансиски прашања

Британија почнува преговори со ЕУ за финансиски прашања

Велика Британија и Европската унија оваа недела ќе започнат разговори за финансиски прашања, изјави денеска портпаролот на премиерот Борис Џонсон.

– Целта е да се постигне договор до март. Разговорите започнуваат оваа недела на официјално ниво, додаде портпаролот Џејми Дејвис.

Дејвис додаде дека Велика Британија сака да ја одржи финансиската стабилност, стабилноста на пазарот и да ги заштити инвеститорите и потрошувачите.

– Баравме поширок договор за финансии за време на преговорите за Брегзит и Министерството за економија ќе продолжи да работи на овие теми оваа недела, додаде Дејвис. 

Коронавирус