среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Британија планира воздушни мостови за патниците да не мора да одат во самоизолација

Британија планира воздушни мостови за патниците да не мора да одат во самоизолација

Британската Влада планира до крајот на јуни да го замени карантинот за патниците кои пристигнуваат на аеродромите, а воздушните мостови се појавија како опција, објави Телеграф.

Воздушните мостови имаат за цел да им овозможат на луѓето од земји со ниско ниво на инфекција да доаѓаат во Велика Британија.

На министрите за транспорт и внатрешни работи им било дадено упатство да планираат нивно воведување до крајот на месецот, според написот на Телеграф.

Британски карантин за патниците кои доаѓаат од странство ќе биде воведен од 8 јуни, рече министерката за внатрешни работи Прити Пател во мај.

Сите патници, вклучително и Британците, ќе треба да одат 14 дена во изолација и да соопштат детали за тоа каде ќе престојуваат.

Ваквите планови наидоа на критики од авиокомпаниите, деловните здруженија и политичарите. 

Парламентарни избори 2020