вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 100
home Вести

Бразилски политичар, додека е во кома од корона, бил избран за градоначалник

Бразилски политичар, додека е во кома од корона, бил избран за градоначалник

Магуито Вилела бил избран за градоначалник на бразилскиот град Гоињанија, но тој сè уште не го знае тоа, бидејќи поголемиот дел од месецот го поминал на респиратор во индуцирана кома поради инфекцијата со ковид-19.

Неговиот случај е жив пример за обемот на пандемијата на коронавирусот во Бразил, кој има најголем број смртни случаи во светот од оваа болест по САД. Повеќе од 6,3 милиони Бразилци биле заразени и скоро 173 000 починале од ковид-19, според Министерството за здравство.

Вилела, поранешен сенатор од центристичкото демократско движење, бил позитивен на коронавирус на 20 октомври. Една недела подоцна, тој е примен во болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло и бил интубиран на 30-ти октомври.

Тој бил отстранет од респираторниот систем на 8 ноември, но бил вратен на функцијата на 15 ноември кога го поминал вториот круг од изборите со ривалот од Социјалдемократската партија, Вандерлан Кардос.

Во неделата, тој е избран за градоначалник на Гоињанија, град со околу 1,5 милиони жители во централен Бразил, 200 километри југозападно од бразилската престолнина. Тој добил 52,6 проценти од гласовите.

Коронавирус