петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Бразилците градат статуа на Исус, поголема од онаа во Рио: Ќе биде готова до крајот на годината (ФОТО+ВИДЕО)

Бразилците градат статуа на Исус, поголема од онаа во Рио: Ќе биде готова до крајот на годината (ФОТО+ВИДЕО)

Во градот Енкантад се гради статуа на Исус Христос, која, според сите проценки, ќе биде поголема од онаа во Рио де Жeнеиро, а со тоа и најголемата во Бразил.

Работата на изградбата на статуата Христос Заштитник, како што ќе се нарече, започна во 2019 година, а оваа грандиозна креација е висока 43 метри.

Во вторникот, на 6 април, главата беше поставена и рацете беа раширени, што му даде форма на споменикот.

Статуата е изградена од бетон и железо, а работите се очекува да завршат до крајот на оваа година.

Коронавирус