четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 128
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Вести

Бразил ќе ја набави и кинеската вакцина „Синовац“

Бразил ќе ја набави и кинеската вакцина „Синовац“

Бразилската Влада ќе ја вклучи кинеската вакцина „Синивац“ во својата програма во борбата против Ковид-19.

Во бразилската програма вклучена е и вакцината што ја развиваа „АстраЗенека“ и британскиот Универзитет Оксфорд.

Гувернерот на Сао Паоло, Жоао Дорија изјави дека бразилската Влада се согласи да купи 46 милиони дози од вакцината „Синовац“, додавајќи оти вакцинацијата во цела земја би можела да почне во јануари следната година.

Коронавирус