петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Бразил: 24 часовен карантин во главниот град

Бразил: 24 часовен карантин во главниот град

Гувернерот на Бразилија, главниот град на Бразил, издал декрет за воведување на 24 часовно „заклучување“ поради ширење на коронавирусот.

Оваа мерка ќе важи за сите, освен за продавниците со основни животни намирници, апотеките, погребалните претпријатија и бензиските пумпи.

Декретот е донесен по критиките на претседателот на државата Болсонаро упатени кон гувернерот поради воведување на рестриктивни мерки кои негативно влијаат на економијата.

Коронавирус