вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Борис Џонсон нема да присуствува на погребот на принцот Филип

Борис Џонсон нема да присуствува на погребот на принцот Филип

Британскиот премиер Борис Џонсон нема да присуствува на погребот на принцот Филип кој ќе се одржи идната сабота, на 17-ти април.

Од кабинетот на Џонсон соопштија дека ваквата одлука е донесена за да се овозможи што поголем број на членови на кралското семејство да присуствуваат на погребот, а кој е ограничен на 30 поради пандемијата на коронавирусот.

-Епидемиолошките прописи поради Ковид-19 предвидуваат само 30 луѓе да присуствуваат на погребот на војводата од Единбург, а премиерот својата одлука ја донесе во согласност со она што е најдобро за кралското семејство, се наведува во соопштението.

Коронавирус