сабота, 28. март 2020. Вести денес: 111
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Борел ги повика членките на ЕУ на поголемо единство

Борел ги повика членките на ЕУ на поголемо единство

Шефот на дипломатијата на Европската унија Жозеп Борел ги повика земјите-членки на ЕУ да го зајакнат меѓусебното единство и да развиваат партнерства.

Борел, доаѓајќи на состанокот на Советот на министерот за надворешни работи, прва средба на Советот на ЕУ со кое претседава, изјави дека тој напишал писмо наместо да дава долги говори до шефовите на дипломати и министри за одбрана на земјите членки на ЕУ.

„Ги објаснив главните цели и методологија на работа за подобрување на единството и развој на партнерства, затоа што ние самите не можеме да решиме многу од проблемите, од климатските промени до миграцијата“, вели Борел.

Тој ја презеде функцијата шеф на дишчпматијата на ЕУ на 1 декември, кога го презеде претседавањето со Советот на ЕУ од Федерика Могерини.

На нивната прва средба со која претседава Борел, министрите за надворешни работи на ЕУ разговараат за ситуацијата во Либија и Боливија, нуклеарниот договор со Иран, односите ЕУ-Африка и човековите права.