четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 187
home Вести

Болсонаро: Лудо е што се затворааат државите

Болсонаро: Лудо е што се затворааат државите

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро најавите на поголем број јужноамерикански држави да ги заострат мерки со цел го спречат вториот бран на Ковид-19 ги оцени како „луди“.

Болсонаро често ги критикува мерките, меѓу кои и останувањето во домовите и затворањето на земјите.

Во Бразил речиси 5,5 милиони луѓе се инфицирале со новиот коронавирус, од кои починале 158.969 лица.

Коронавирус