понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 11
home Вести

Боливија го повлече налогот за апсење на Ево Моралес

Боливија го повлече налогот за апсење на Ево Моралес

Правосудството на Боливија синоќа го повлече налогот за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина.

Таквата одлука е донесена една недела по победата на неговиот привразаник Луис Арсе на претседателските избори.

– Неговите (на Моралес) права се прекшени, првенствено правото на одбрана бидејќи не беше уредно повикан на сослушување,изјави претседателот на судот во Ла Паз, Хорхе Квино.

Главниот обвинител на Боливија на 6 јули побара покренување на кривична постапка против Моралес поради бунт и тероризам. Тогаш беше наложено притворање на Моралес.

Поранешниот боливиски претседател на 10 ноември 2019 година под притисок на армијата и протестите на опозицијата беше принуден да даде оставка.

Моралес беше претседател на Боливија од 2006 до 2019 година.

Коронавирус