среда, 1. декември 2021. Вести денес: 23
home Вести

Боинг размислува за намалување на работната сила за 10 отсто

Боинг размислува за намалување на работната сила за 10 отсто

Раководството на американскиот авиопроизводител „Боинг“ размислува за намалување на работната сила за 10 проценти, во околности на коронакриза, јави „Вол Стрит Џурнал“.

Според изворите на весникот, компанијата ги разгледува опциите за предвремено пензионирање на дел од вработените, да отпушти одреден персонал и да раскине договори со други професионалци, на кои ќе им биде исплатена отштета.

Во различни погони на Боинг во светот сега работат околу 160,000 луѓе.

Коронавирус