вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

Богородичната црква пред трагедија: Падна главната купола на Нотр Дам, пожарот во катедралата уште беснее

Богородичната црква пред трагедија: Падна главната купола на Нотр Дам, пожарот во катедралата уште беснее

Пожарот кој попладнево избувна во познатата катедрала Нотр Дам во центарот на Париз, ја собори главната купола на катедралата. Се уште не се познати причините за пожарот во Богородичната црква.

Богородичната црква се смета за најубавиот пример за француската готска архитектура.

Неофицијално пожарот настанал како последица на зафати за реновирање.

Градоначалничката на Париз, Ана Идалго, го опиша како „страшен оган“ и ги повика луѓето кои се во близина да ги почитуваат ограничувањата за приближување кои ги пставија противпожарните екипи со цел да безбедни.

Коронавирус