петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 138
home Вести

Блумберг со донација од 1,5 милијарди долари за Универзитетот „Џон Хопкинс“

Блумберг со донација од 1,5 милијарди долари за Универзитетот „Џон Хопкинс“

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг му подари на Универзитетот Џон Хопкинс, 1,8 милијарди долари за јакнење на финансиската помош за студенти кои доаѓаат од семејства со ниски примања.

Универзитетот во Балтимор соопшти дека тоа е најголема донација за некоја образовна институција во САД и дека од есен ќе се укинат студентските кредити и ќе се понудат стипендии што не ќе мора да се вратат.

Блумберг е поранешен студент од тој универзитет. Тој рече дека донацијата очекува да понуди големи стипендии и да се намали товарот на долгот на дипломците. Блумберг (76) е еден од најбогатите луѓе во светот, завшил на Хопкинс во 1964 година.

Локални избори 2021