петок, 23. јули 2021. Вести денес: 147
home Вести

Близу 60.000 лица починати од коронавирус во Бразил

Близу 60.000 лица починати од коронавирус во Бразил

Во изминатите 24 часа во Бразил починале 1.280 луѓе од последици од новиот коронавирус, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 59.594, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Додека во изминатото деноноќие регистрирани се 33.846 новозаболени лица од Ковид-1.

Во Бразил од почетокот на пандемијата повеќе од 1,4 милиони лица се заразиле со новиот коронавирус.

Коронавирус