сабота, 25. март 2023. Вести денес: 85
home Вести

Близок роднина на кралицата Елизабета во центар на СКАНДАЛ: Принцот му го „продава“ пристапот на Путин?

Близок роднина на кралицата Елизабета во центар на СКАНДАЛ: Принцот му го „продава“ пристапот на Путин?

Роднина на кралицата Елизабета Втора, принцот Мајкл (78) од Кент е обвинет дека е подготвен да го искористи својот статус и да обезбеди пристап до тимот на рускиот претседател Владимир Путин за пари, пренесува Гардијан.

Принцот, наводно, им рекол на новинарите кои лажно се претставувале како инвеститори од Јужна Кореја, дека може да работи за нив за 10.000 фунти (16.000 долари) на ден, со цел да им се овозможи „доверлив“ контакт со рускиот претседателски тим.

На снимката, наводно, се гледа како Мајкл ги нуди своите услуги, а за возврат добива 200 000 американски долари за време на состанок преку Интернет, а тој бил подготвен да ја користи својата куќа во палатата Кенсингтон како основа за говор во кој ќе промовира лажна јужнокорејска компанија.

Неговиот пријател, Симон Ајзак, подоцна го опиша Мајкл како „неофицијален амбасадор на кралицата во Русија“.

Принцот Мајкл ги негираше обвинувањата, направени во документарниот филм „Испраќања“ на Канал 4, направен во соработка со „Сандеј тајмс“.

Репортерите се претставија како вработени во измислената компанија „Хаедонг Хаус“ и со истата понуда им пристапија на пет члена на кралското семејство.

„Тој и Путин веќе долго време не биле во контакт“
Кабинетот на Мајкл инсистираше на тоа дека тој „немал посебна врска со Путин“ и дека немал контакт со него или неговиот тим од 2003 година, кога последен пат се сретнале. Блискиот роднина на кралицата не добил пари од државата и заработува како директор на приватна консултантска компанија. Тајно му приоѓале и со понуда да работи во измислена руска компанија која работи со злато.

Во програмата се наведува дека Ајзак го искористил приемот во палатата Кенсингтон во 2013 година, каде гостувал Мајкл, за да му „продаде“ пристапот на Путин. На настанот на кој беше промовиран рускиот спортски самбо во борење, се зборуваше и за можноста подоцна лично да се сретнеме со Путин, тврди документарецот.

Во тајно снимен разговор, Ајзак рече дека „ако принцот Мајкл го претставува Домот на Хадонг, тоа може да му го спомене на Путин и Путин ќе биде вистинската личност заинтересирана за Јужна Кореја или злато.

“Знаете, тоа само ја отвора вратата, многу е корисно. Ние разговараме тајно овде, бидејќи не би сакале светот да знае дека Мајкл го гледа Путин единствено од деловни причини, ако ме разбирате”, рече Исак принцот како „неофицијален амбасадор на кралицата во Русија“.

Од канцеларијата на принцот Мајкл изјавија дека тој не добил никакви државни пари, дека заработува 40 години од неговата компанија и дека немал посебни односи со Путин, односно дека последен пат се сретнале во 2003 година, па затоа „тој не е во контакт со него или канцеларијата. „Путин“.

loading...