вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 26
home Вести

Бизнисмен обвинет за убиство на новинарка

Бизнисмен обвинет за убиство на новинарка

Данскиот бизнисмен Петер Мадсен денеска е обвинет за убиство на шведската новинарка Ким Вол.

Данецот најверојатно ја убил новинарката додека се возеле на неговата подморница. Таа пишувала репортажа за неговите изуми.

Бизнисменот на патувањето ја задавил и ѝ ја исекол главата. Делови од нејзиното тело морето ги исфрли минатиот месец во близина на Копенхаген.

Според обвинителот Џејкоб Бух Џепсен, случајот е многу необичен и исклучително вознемирувачки.

Коронавирус