понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 161
home Вести

Биткоинот одново ја надмина вредност од 10.000 долари

Биткоинот одново ја надмина вредност од 10.000 долари

Најпопуларната крипто валута во светот – биткоинот, одново ја надмина психолошката бариера од 10.000 долари, што претставува нејзино прво надминување на тоа ниво по повеќе од две недели.

На КоинМаркетКап вредноста на биткоинот достигна 10.013 долари, на берзата Битфинекс на 10.047, а на луксембуршката Битстамп – 10.234 долари

Сегашните вредности на биткониот се за околку 70 проценти пониски од рекорните нивоа, што крипто валутата ги имаше кон средината на декември.

Нејзината вредност изминативе два месеци бележеше пад, како последица на негативните оценки за нејзините перспективи од страна на глобалните финансиски регулатори.

Коронавирус