сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 30
home Вести

„Билд“: Ердоган планира посета на Германија

„Билд“: Ердоган планира посета на Германија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе престојува во државна посета на Германија, најверојатно до крајот на септември, објави денеска весникот „Билд“, цитирајќи владини извори во Берлин и Анкара.

Тоа ќе биде прва официјална посета на Ердоган во Германија од 2014 годин, и прва откако стана претседател.

Плановите за посетата, како што пишува весникот, се одраз на напорите за подобрување на односите меѓу Германија и Турција. Тие се влошија поради низа спорови околу строгите мерки преземени од страна на турските власти по неуспешниот државен удар во 2016 година и притворањето германски граѓани и новинари.

Во јануари, поранешниот германски министер за надворешни работи Зигмар Габриел рече дека тој и неговиот колега Мевлут Чавушоглу се согласиле да сторат сé што е во нивна моќ за да ги подобрат односите меѓу двете држави, како сојузници во НАТО и трговски партнери.

Засега нема официјална потврда ниту од германска, ниту од турска страна.

МИА