вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Билансот на жртвите од вулканот во Гватемала се искачи на 109, уште 200 се водат за исчезнати

Билансот на жртвите од вулканот во Гватемала се искачи на 109, уште 200 се водат за исчезнати

Бројот на загинати при ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемела, што започна во неделата, се искачи на 109 лица, додека уште околу 200 други се водат како исчезнати.

Поради ризици по животите на спасувачките тимови, операциите за потрага и помош на настраданите се времено запрени.

Ова е најмоќна ерупција на Фуего во последниве четири децении, Ерупцијата загрози подрачје на кое живеат околу 1,7 милиони луѓе, поради што Гватемала побара меѓународна помош за справување со последиците.

Во меѓу време, Јавното обвинителство почна и истрага за утврдување дали биле почитувани процедурите за евекуација на населението од загрозените региони.

Коронавирус