вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 176
home Вести

Била војник, па се омажи за терорист: Оваа жена должи одговори на ФБИ

Била војник, па се омажи за терорист: Оваа жена должи одговори на ФБИ

Ирската државјанка Лиза Смит која заминала во Сирија како „невеста на џихадист“, уапсена е по враќањето во Дублин.

Лиза Смит е поранешна припадничка на Иранските вооружени сили.

Таа и нејзината ќерка депортирана е од Турција. Ирската полиција, како што се очекува, треба да го истражи обвинувањето за тероризам.

Ирскиот министер за правда Чарли Фиенеган рече декa овој случај е чувствителен и дека на него работат сите релевантни државни агенции.

Во интервјуто кое на почетокот на годината го дала за BBC, Смит изјавила дека не учествувала во борбите и дека не ги обучувала девојките да станат борци.

Тврдела дека ФБИ веќе неколку пати ја испитале неколку агенти кои и земале отисоци од прстите и, и направиле ДНК анализа. Со нејзината ќерка живела во бегалски камп во Сирија.

Коронавирус