вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 81
home Вести

Бил позитивен на сите дроги: Полицијата била во неверување- никогаш не се сретнала со ваков случај

Бил позитивен на сите дроги: Полицијата била во неверување- никогаш не се сретнала со ваков случај

Шпанската полиција била во шок кога сопреле маж кој после тестирањето на дрога, потврдено е дека бил позитивен на сите видови опијати.

Пронајдено е високо ниво на канабис, амфетамин, метамфетамин, кокаин и други опијати, како и алкохол.

Од локалната полиција за „Euronews“ кажале дека во градот Каркастиљо, анонимна личност повикала полиција и кажала дека „неколку луѓе влегле во возило под дејство на алкохол“.

Возачот е казнет со 1.000 евра, а потоа му биле одземени шест бодови од возачката дозвола поради алкотестот, а дополнителни 1.000 евра и шест бодови му биле одземени поради тестот за дрога.

Максимален број бодови на возачка дозвола во Шпанија се 12. И покрај природата на случајот прекршокот е категоризиран како „административен“, па возачот нема да мора да се појави пред суд.

Полицијата истакна дека возачот позитивен на дрога не мора нужно да е под дејство на наведените супстанци и дека не значи дека е нужно лицето да ги консумирал тој ден.

Временскиот период во кој супстанците остануваат во човековото тело зависи од многу работи, меѓу останатото и од консумираната супстанца и начинот на работа на телот на лицето кое го консумирало.

Разликата меѓу „присуство на лекови во телото“ и „состојба по дејство“ досега била предмет на многу контроверзии, па дури и жалби пред судовите.

Земјите од Европската унија имаат различни права за третирање на возачите под дејство на дрога, според Европскиот центар за следење на дрога и зависности од дрога.

Во некои земји од Европската унија возењето под дејство на дрога може да доведе до затворска казна од две или повеќе години.