среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Бил Гејтс ја примил втората доза од вакцината, откри до кога ќе носи маска

Бил Гејтс ја примил втората доза од вакцината, откри до кога ќе носи маска

Бил Гејтс (65) ја прими втората доза вакцина против Ковид-19 пред една недела, открил тој во едно интервју каде додал дека се уште ги почитува епидемиолошките мерки и носи заштитна маска.

-Сакам да бидам добар пример за другите, истакнал Гејтс кој додал дека вакцинираните луѓе се уште може да бидат преносители на вирусот.

-Многумина се прашуваат кога ќе може да се вратиме во нормала или барем да се намалат мерките како социјална дистанца и носење маска. За неколку месеци строгите мерки би можеле да попуштат, а луѓето да се вратат во нормален живот. До тоа може да дојде кон крајот на пролетта или почетокот на летото, истакнал Гејтс кој планира да ја носи маската и езента, односно се додека бројот на заболени значително не се намали.

Коронавирус