среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 65
home Вести

Бил Гејтс: Доколку вакцината против коронавирусот функционира ќе обезбедиме масовно производство на истата

Бил Гејтс: Доколку вакцината против коронавирусот функционира ќе обезбедиме масовно производство на истата

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс гарантира дека ќе придонесе во потребните финансиски средства, за вакцината против Ковид-19.

Веста ја објавил самиот милијардер и филантроп Бил Гејтс, кој што уште пред неколку години предупреди од можниот ризик од глобална пандемија, за која денеска ми се препишува како „најголем грев“.

Основачот на Микрософт истакнал дека во контакт со сите иновативни програми, вклучувајќи го и Универзитетот од Оксфорд со кого и соработува, со учество на една италијанска компанија.

-Доколку функционира јас и останатите во еден консорциум ќе обезбедиме масовно производство на вакцината, вели Бил Гејтс за Тајмс.

ЕУРО 2020

Македонија