четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 213
home Вести

БИ-БИ-СИ: По Брегзит и Мегзит!

БИ-БИ-СИ: По Брегзит и Мегзит!

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест денес во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата Елизабета не била информирана за одлуката.

Моделирано по поимот Брегзит, повлекувањето на двојката медиумите го нарекоа – „Мегзит“.

Кралското семејство било повредено и разочарано од одлуката, пренесува Би-Би-Си, и се додава дека Хари и Меган не се консултирале со ниту еден член на кралското семејство.

Во кратка реакција Бакингемската палата посочи дека ја разбира нивната желба за поинаков пристап, но дека „комплицираните теми“ ќе одземат време.

„Тие дури и не и кажаа на кралицата“, објави Дејли Мирор, повикувајќи се на неименуван извор кој додава дека парот покажал тотално непочитување кон кралското семејство.

Има повеќе прашања отколку одговори, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на некои од нив: каква нова улога ќе имаат Хари и Меган, каква врска ќе имаат со остатокот од кралското семејство, каде ќе живеат, што ќе прават, кој ќе се грижи за нивната безбедност …

Некои можеби ова го гледаат како пад на монархијата во 21 век, но од друга страна, Меган и Хари им пристапија на луѓето на кои ниту еден член на кралското семејство досега не ја освежи институцијата, наведуваат медиумите во Лондон.

Британскиот таблоид „Сан“ на насловната страница наведува дека кралицата е „длабоко потресена“ и дека заминувањето на Хари и Меган предизвикува „граѓанска војна“ во семејството.

Се тврди дека активирањето за нивната одлука било неодамнешното објавување на фотографија на кралицата Елизабета Втора со трите најблиски наследници на престолот: најстариот син Чарлс, внукот Вилијам и правнукот Џорџ.

„Таа фотографија е најјасен показател дека Хари и Меган не се сметаат за дел од иднината на институцијата. Од нивна гледна точка, од тој момент, веќе немаше смисла да бидат таму“, изјавил еден извор за „Сан“.

Хари е шестиот по ред за наследување на тронот – зад принцот Чарлс, принцот Вилијам и неговите три деца.

Локални избори 2021