вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

БИ-БИ-СИ: ЕУ одобри нов „револуционерен“ лек против рак кој покажал неверојатен ефект

БИ-БИ-СИ: ЕУ одобри нов „револуционерен“ лек против рак кој покажал неверојатен ефект

Употребата на нова „револуционерна“ класа лекови со која можат да се третираат разни видови тумори за првпат беше одобрена во Европа, пишува Би-Би-Си.

Овој вид на лек препознава генетска абнормалност и го напаѓа туморот без разлика каде се наоѓа во телото и британските лекари кои го тестирале изјавија дека се „многу возбудени околу оваа нова работа“. Името на одобрениот лек е „larotrectinib“. Двегодишно девојче од Бристол беше еден од првите корисници на овој лек.

– Знаевме дека нашите опции се ограничени и затоа се решивме да пробаме и мило ми е што направивме така. Имавме можност да видиме како Шарлот расте и заздравува со голема брзина. Таа сега може да има релативно нормален живот и најважно од сѐ, лекот имаше неверојатен ефект на туморот, изјавила нејзината мајка Естер.

Туморот кај Шарлот бил предизвикан од генетска абнормалност позната како фузија на гени и таа не е својствена само за еден тип рак.

– Позитивно е што лекот делува на разни видови рак, тој напаѓа абнормалност, изјави д-р Џулија Чисолм од Кралската болница Марсден.

Локални избори 2021