четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 45
home Вести

Бездомници на Флорида добија златници од Древен Рим

Бездомници на Флорида добија златници од Древен Рим

Две златни монети од времето на Римската Империја, се најдоа во кутија за донации на американската Армија за бездомниците во Тампа, Флорида, САД.

Како што пишува „Тампа Беј тајмс“, паричките може да достигнат и до неколку илјади долари на аукцијата што утре ќе се организира на интернет-страницата „Херитиџ окшнс“.

Стручни лица оттаму појаснуваат дека златниците потекнуваат од подрачјето на денешна Турција.

– Монетите се изработени од злато меѓу 42 и 40 пред нова ера, се наведува во описот на интернет-страницата.

Армијата изминатата зима собра 75 отсто од планираните средства потребни за згрижување бездомните лица. Се работи за околу 400.000 американски долари.

Коронавирус