среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 167
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Без него нема да можете да патувате – Од месец март ќе биде воведен КОВИД пасошот?!

Без него нема да можете да патувате – Од месец март ќе биде воведен КОВИД пасошот?!

Како што беше и претходно најавувано, со авион ќе можете да патувате само со КОВИД пасош. За ваквиот услов треба да се одлучува и да влези во сила од страна на Меѓународната организација за авионски транспорт .

Според оваа организација, со КОВИД пасошот ќе се патува од месец март оваа година. Првите кои што ќе го употребат ќе бидат големите авиокомпании.

Ковид пасошот ќе биде и со мобилна апликација, преку која ќе се потврдува дека патникот направил тест или ја има примено вакцината против коронавирус, пишува албанската новинска агенција ИНА.

Компаниите забрзано работаат на создавање на апликацијата, која ќе биде бесплатна за користење.

Од Меѓународната организација за авионски транспорт велат дека на овој начин ќе биде зголемена добербата за отварање на границите и на авионскиот транспорт, исто така за патниците нема да има ниту карантин, бидејќи истите ќе имаат доказ дека ја примиле вакцината против коронавирус.

Коронавирус