понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Беше прво жариште на корона, а сега се лудува без дистанца – Што се случува во Вухан? (ФОТО+ВИДЕО)

Беше прво жариште на корона, а сега се лудува без дистанца – Што се случува во Вухан? (ФОТО+ВИДЕО)

Вухан беше првиот епицентар на корона вирусот откаде првично потекна непријателот на 2020-та, а сега се однесуваат како никогаш да немало корона и лудуваат во базен во бесконечна турканица без дистанца и маски.

Илјадници луѓе стуткани еден до друг се забавуваат во водениот парк Wuhan Maya Beach, без никаква заштита од вирусот кој потекна токму од таму кон крајот на 2019-та година.


Безгрижните жители на Вухан изгледа заборавија на периодот кога градот беше прво жариште на корона вирусот и како резултат на тоа беа затворени 76 дена, па сега безгрижно се забавуваат на музички настап, на кој ниту еден посетител во публика не носи маска.Жителите во градот се сега слободни по долготрајните рестрикции, строгите мерки веќе не се на сила, а во регионот на Вухан се организирани бесплатни влезови и промоции на многу вакви места за да се привлечат посетители и да се зајакне економијата, па токму затоа сме сведоци на овие сцени.

Вака изгледа забавата во Вухан: