четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Берни Сандерс се откажа од претседателската кандидатура

Берни Сандерс се откажа од претседателската кандидатура

Американскиот сенатор Берни Сандерс се повлече од кампањата за кандидат за демократски претседател на следните избори.

Ова беше негова втора кандидатура.

Со овој потег, Сандерс го отвори патот за Џо Бајден, поранешниот потпретседател на САД и неговата номинација и борба со Трамп во избор на нов американски претседател.

Кампањата „Сандерс“ соопшти дека тие ја донеле одлуката на состанокот на персоналот на кампањата.

Предизборната година беше невообичаена. Во првите три држави, Сандерс победи со огромно мнозинство и се чинеше дека тој ќе биде номиниран од демократите.

На последниот ден од февруари, сè се сврте против Сандерс и во корист на Бајден. Бајден прогласи огромна победа во Јужна Каролина и токму тука заврши кампањата за Сандерс.

Во меѓувреме,во изборите се вклучи и пандемијата на коронавирус, што доведе до прекинување на кампањата „лице в лице“, а кандидатите почнаа да објавуваат содржини до гласачите на социјалните мрежи.

Коронавирус