понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 160
home Вести

Берлускони по излегувањето од болница: Го преживеав најопасниот животен предизвик

Берлускони по излегувањето од болница: Го преживеав најопасниот животен предизвик

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони денеска ја напушти болницата откако се опорави од коронавирусот, велејќи дека го преживеал „најопасниот предизвик“ во животот.

– Со задоволство си реков – повторно се извлече, им рече насмеаниот Берлускони на новинарите пред вратата на болницата „Сан Рафаел“во Милано, каде што беше примен на 3 септември откако му беше дијагностициран Ковид-19.

Неговиот личен лекар, Алберто Зангрило, минатата недела изјави дека 83-годишниот медиумски тајкун развил пневмонија и се сметал за пациент со висок ризик поради неговата возраст и постоечката медицинска состојба, која вклучува проблеми со срцето.

Зангрило рече дека Берлускони ќе умрел ако се соочел со истите симптоми во март и април, но лекарите научија многу од првичната појава на коронавирусот и сега се подобро опремени за борба против болеста.

Се верува дека Берлускони се заразил додека бил на одмор во својата вила на Сардинија.

– Секој од нас е изложен на ризик да зарази други. Го повторувам мојот повик за максимална одговорност од сите, рече Берлускони.

Локални избори 2021