вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 46
home Вести

Бенон: Ултрадесничарските патриоти се новата елита на Европа

Бенон: Ултрадесничарските патриоти се новата елита на Европа
Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without permission. Mandatory Credit: Photo by AP/REX/Shutterstock (8327315a) White House chief strategist Steve Bannon listens as President Donald Trump speaks during a meeting with county sheriffs in the Roosevelt Room of the White House in Washington. After saying she'd like to play Bannon on "Saturday Night Live," Rosie O'Donnell has apparently changed her Twitter profile picture to make herself look like him. O'Donnell's offer to play Bannon came after actress Melissa McCarthy's caustic portrayal of White House Press Secretary Sean Spicer on "SNL" last Trump, Washington, USA - 04 Feb 2017

Поранешниот стратег на изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп, Стив Бенон, во Рим изјави дека ултрадесничарските патриоти се „новата елита” на Европа.

– Новата елита во овие популистички движења се патриотите во општеството, изјави Бенон синоќа на форум во Рим.

Тој ги пофали популистичките лидери во Европа, а како еден од примерите ја издвои италијанската влада, пренесува Танјуг.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој исто така говореше на форумот, рече дека меѓу припадниците на ултрадесничарскиот спектар има и „вистински бранители на европските вредности“.