недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 112
home Вести

Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски обвинител денеска официјално поднесе обвинение за корупција против премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Обвинението вклучува мито, кршење на довербата и измама.

Нетанјаху претходно негираше дека сторил казнено дело во три случаи на корупција, наведувајќи дека е жртва на политички „лов на вештерки“.

Тој нема законска обврска да поднесе оставка после обвинението.

Доколку биде осуден за примање мито му се заканува десетгодишна казна затвор и максимум три години затвор за измама и кршење на довербата.

Коронавирус