петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 229
home Вести

Бенет од СБ на ОН побара мерки против Иран поради нуклеарната програма

Бенет од СБ на ОН побара мерки против Иран поради нуклеарната програма

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска го повика Советот за безбедност на ОН да преземе мерки против Иран поради ескалација на нуклеарната програма на земјата.

Бенет зборуваше на конференција во Ерусалим, на која сугерираше дека однесувањето на Иран е проблем на секоја нација, како и дека е предмет на глобална одговорност.

Откако преговорите меѓу Техеран и светските сили за заживување на нуклеарниот договор беа во прекин претходно оваа година, Иран ги прекрши ограничувањата утврдени во договорот.

Бенет го пренесе својот аргумент до другите лидери, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел, а тоа е дека Иран ги крши основните меѓународни обврски од нуклеарниот договор од 2015 година.

Коронавирус