четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Белгија регистрира нови 1.189 случаи на заразени со коронавирусот

Белгија регистрира нови 1.189 случаи на заразени со коронавирусот

Здравствените власти на Белгија соопштија дека во последните 24 часа се регистрирани нови 1.189 случаи на заразени со коронавирусот во земјата, јави дописничката на МИА од Брисел.

Вкупниот број потврдени случаи се зголеми на 13.964, од кои 58 отсто се на северот на земјата, 29 отсто на југот, а 11 отсто во Брисел и околината. Два отсто од случаите се лица со резиденција во странство.

Во последните 24 часа се хоспитализирани дополнителни 560 пациенти, додека пак 436 можеле да ја напуштат болницата. Вкупниот број смртни случаи се искачи на 828, од кои 123 само во последните 24 часа, соопштија властите.

Што се однесува до капацитетот на интензивната нега на белгиските болници, за сега е искористен 54 отсто, 67 лица се примени на интензивна нега вчера.

Коронавирус