недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 20
home Вести

Белгија очекува олеснување на мерките откако ќе бидат вакцинирани постарите лица

Белгија очекува олеснување на мерките откако ќе бидат вакцинирани постарите лица

Белгиските власти разгледуваат можност за олеснување на рестриктивните мерки откако лицата над 65 годишна возраст ќе бидат вакцинирани, јави дописничката на МИА од Брисел.

Ова го изјави шефот на една од регионалните влади на Белгија, Јан Јамбон, во телевизиско интервју.

Во Белгија се затворени кафулињата, рестораните и козметичките салони уште од ноември. Фризерите би требало да можат да отворат од крајот на оваа недела, но за другите се чекаат подобри времиња.

Јамбон порача дека откако сите луѓе над 65 годишна возраст ќе ја примат вакцината ќе биде побезбедно да почнат да се олеснуваат рестрикциите во земјата, бидејќи овие лица имаат најголем ризик да бидат хоспитализирани и да имаат тешки компликации.

Властите во Белгија на маса ја ставија можноста за делумно отворање на некои бизниси од први март, но само доколку статистиките се доволно поволни за такво нешто.

Процесот на вакцинација во Белгија сè уште е бавен и властите чекаат помасовни дози да пристигнат кон почетокот на март.

ЕУРО 2020

Македонија