среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 74
home Вести

Белгија ја исклучува можноста Турција да стане членка на ЕУ

Белгија ја исклучува можноста Турција да стане членка на ЕУ
epa07037144 Belgian Prime Minister Charles Michel, Belgian Interior Minister Jan Jambon (C), Belgian Prime Minister Charles Michel (R) and other members of the government during a news conference at the end of Minister's Council meeting of the Federal Government in Brussels, Belgium, 21 September 2018. Federal Government presented a plan on 'trans migrants', as detaining migrants who are in transit, doubling the number of places in holding centres, and increasing police controls. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Белгискиот премиер Шарл Мишел денеска изјави дека Белгија не гледа можност за друг вид соработка со Турција освен како стратегиско патнерство.

Покрај Австрија, Белгија е една од земјите кои ја исклучуваат можноста Турција да стане полноправна членка на Европската унија.

Мишел се сретна со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на наргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, пошто се заложи за „искрени и отворени разговори, без претерана дипломатичност“.

Тој ја критикуваше Турција за уназадување на демократијата и за состојбата со медиумите, што, според него, се важни прашања за Белгија. (МИА)

Коронавирус