среда, 3. март 2021. Вести денес: 175
home Вести

Белата куќа со нови мерки против новиот коронавирус

Белата куќа со нови мерки против новиот коронавирус

Белата куќа од денеска воведува нови мерки со цел да го заштити претседателот Доналд Трамп и неговиот персонал за време на епидемијата со новиот коонавирус, меѓу кои и мерење на телесната температура на секој кој ќе влезе во комплексот, од посетители до новинари.

Новите мерки се продолжување на скринингот, што почна во саботата, за секој што ќе дојде во близина на Трамп и потпретседателот Мајк Пенс, кој го предводи тимпт за борба против Ковид-19.

Вработените во американските медиуми, независно одд Белата куќа преземаат мерки за да ја ограничат изложеноста на новиот коронавирус.

Помеѓу останатите мерки што ги донесе Белата куќа е и суспендирање на стажирањето и волонтирањето, откажани се обиколките на комплексот и големите настани до крајот на март.

Коронавирус