среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 10
home Вести

Белата куќа ја потврди посетата на Меркел на САД

Белата куќа ја потврди посетата на Меркел на САД

Германската канцеларка Ангела Меркел наскоро ќе ја посети Белата куќа и ќе има средба со претседателот Доналд Трамп, изјави денеска претставник на Белата куќа.

Датумот и други детали за „претстојната посета“ се уште се допрецизираат, изјави заменикот прес-секретар Хоган Гидли.

Германскиот весник „Билд“ денеска информираше дека Меркел ќе отпатува во Вашингтон на 27 април.