недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

Белата куќа ја откажа претплатата на Њујорк тајмс и на Вашингтон пост

Белата куќа ја откажа претплатата на Њујорк тајмс и на Вашингтон пост

Белата куќа повеќе нема да биде претплатена на Вашингтон пост и на Њујорк тајмс по оценките на американскиот претседател Доналд Трамп дека весниците „не се фер“ кон него.

Во исто време, Белта куќа ги повика и сите сојузни служби да ја откажат претплатата на тие два весника.
Портпаролот на Белата куќа, Стафани Гришам синоќа соопшти дека укинувањето на претплатата ќе биде „значајна заштеда за даночните обврзници од стотина илјади долари“.

Одлуката за да не се продолжи претплатата на Вашингтон пост и на Њујорк тајмс уследи откако Трамп ги обвини весниците за лажни вести.

Трамп не е прв претседател кој ги бојкотира весниците, Џон Кенеди ја откажа претплатата на Њујорк хералд трибјун поради наводна пристрасност, а подоцна Белата куќа ја обнови претплатата.

Коронавирус