четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Белата куќа: Ердоган го поканил Трамп да ја посети Турција во 2019 година

Белата куќа: Ердоган го поканил Трамп да ја посети Турција во 2019 година

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го поканил американскиот колега Доналд Трамп да ја посети Турција во 2019 година, изјави портпаролот на Белата куќа, Хоган Гајдли.

– Засега ништо конкретно не е планирано, но претседателот е отворен кон идејата за евентуална средба со Ердоган во иднина, истакна Гајдли.

Портпаролот на Ердоган, Ибрахим Келен вчера соопшти дека Трамп сакал да ја посети Турција следната година, но датумот се уште не е утврден. Тој изјави дека Ердоган го поканил Трамп во телефонскиот разговор, во кој двајцата претседатели зборувале за повлекувањето на САД од Сирија.

МИА

Коронавирус