недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 71
home Вести

Бела куќа: САД ќе испитаат што соопштила Северна Кореја

Бела куќа: САД ќе испитаат што соопштила Северна Кореја

САД се запознати со извештаите на јужнокрејски медиуми дека Северна Кореја откажала планирани разговори на високо ниво со јужниот сосед, соопшти Белата куќа.

– САД ќе испитаат независно од тоа што Северна Кореја соопштила и ќе продолжат со координации со нашите сојузници, изјави Сара Сандерс, портпаролка на Белата куќа.

Северна Кореја синоќа соопшти дека морала да откаже разговори со Јужна Кореја на највисоко ниво поради тоа што се одржани воени вежби на Јужна Кореја и САД и упатија закана дека ќе го откажат самитот со САД.

Стејт департментот соопшти дека нема никакви информации за тоа дали Пјонгјанг сака да го откаже планираниот самит на САД и Северна Кореја на кој би требало да се состанат лидерите на двете држави Доналд трамп и Ким Џонг-ун.

Пентагон тврди дека воената вежба е рутинска и со одбранбен карактер. (МИА)