вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 96
home Вести

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Банкарските сметки на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е конфискуван по судско барање, додека тој се опоравува во берлинската болница од труењето. Тоа го изјави денеска неговиот портпарол Кира Јармиш.

– Ова значи дека станот не може да се продава, да се донира или да се става под хипотека, објасни Јармиш.

Навални беше пренесен од Русија во Берлин минатиот месец откако се разболе на домашен лет за Сибир.

Западот побара објаснување од Кремљ, кои негираат вмешаност во инцидентот.

Коронавирус