петок, 30. септември 2022. Вести денес: 134
home Вести

Бајден задоволен од темпото на вакцинирање против Ковид-19

Бајден задоволен од темпото на вакцинирање против Ковид-19

Американскиот претседател Џо Бајден изрази задоволство дека откако ја презел функцијата примени се 50 милиони дози вакцини против Ковид-19, но предупреди дека се уште не е моментот за опуштање.

Бајден претходно најави дека во првите 100 дена од неговиот мандат ќе бидат примени 100 милиони дози вакцини, а за 37 дена веќе се потрошени 50 милиони дози.

– На половина пат сме: Ро милиони дози за 37 дена, тоа е седмици пред планираното, посочи Бајден.

Тој предупреди и на новите видови на Ковид-19 и апелираше Американците да продолжат да ги почитуваат владините мерки.

Коронавирус