сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 58
home Вести

Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот.

Тој на почетокот рече дека одлуката им го одзема правото на жените сами да одлучуваат за своето здравје и живот.

„ Ова е тажен ден за судот и за нашата земја“, рече Бајден.

„Тројцата судии назначени од Трамп беа во срцето на денешната одлука да се смени рамнотежата на правдата и да се отстранат основните права на жените во оваа земја. Оваа одлука е кулминација на една екстремна идеологија“, рече Бајден.

Тој повикува протестите да бидат мирни и луѓето да се воздржат од насилство. Бајден рече дека одлуката на Врховниот суд да ја поништи пресудата на Роу против Вејд го ​​загрозува здравјето и животот на жените.

„Денес, Врховниот суд на Соединетите Американски Држави експлицитно му го одзеде уставното право на американскиот народ, кое тој веќе го призна“, рече Бајден. Тој рече дека одлуката на Врховниот суд датира од пред 150 години.

Бајден очекува гласачите на ноемвриските избори да гласаат за кандидати кои ќе се борат да го вратат правото на абортус.

Коронавирус