среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 149
home Вести

Бајден: Воената мисија на САД во Авганистан ќе заврши „брзо и безбедно“ до 31 август

Бајден: Воената мисија на САД во Авганистан ќе заврши „брзо и безбедно“ до 31 август

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека воената мисија на неговата земја во Авганистан ќе заврши „брзо и безбедно“ до 31 август.

„-Не отидовме во Авганистан за да градиме нација, рече тој во говорот за напорите на неговата администрација за ставање крај на американската војна во Авганистан, додавајќи дека „авганистанските лидери треба заедно да одат кон иднината“.

Бајден ја потврди сопствената одлука да ги прекине воените операции на САД во Авганистан, и покрај успехот на талибанците во преземањето контрола над делови на авганистанската територија.

Тој оцени дека авганистанската администрација ќе најде начин да го реши конфликтот во наредните денови, додавајќи дека овој конфликт е војна што е невозможно да се победи и оти „нема воено решение“ за него.