сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 50
home Вести

Бајден укина неколку уредби донесени во време на Трамп

Бајден укина неколку уредби донесени во време на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден укина серија одлуки донесени од неговиот претходник во Белата куќа, Доналд Трамп, вклучително и декрет за забрана за влез на имигранти во САД кои не можат да си дозволат здравствено осигурување.

„Мојата администрација е посветена на обезбедување квалитетно, достапно здравствено осигурување на луѓето во САД, вклучително и на државјани кои не се од САД“, рече Бајден по повлекувањето одлуки.

Бајден исто така ја поништи одлуката во врска со судско гонење и казнување вандали кои ги оштетуваа спомениците, што Трамп ја донесе минатата година за време на немирите кога беа урнати статуите по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец.

Меѓу уредбите што се повлечени е и онаа што се однесува на подигање на бисти на одредени американски историски личности што ги избра Трамп.

Бајден, меѓу другите, ја укина уредбата насочена кон „цензурирање“ на социјалните мрежи.

Коронавирус