четврток, 4. март 2021. Вести денес: 134
home Вести

Бајден стави трансродна личност во Владата на САД (ФОТО)

Бајден стави трансродна личност во Владата на САД (ФОТО)

Американскиот претседател Џо Бајден ја избра Рејчел Левин за нов помошник министер за здравство, со што таа стана првиот трансродов федерален службеник, потврден од американскиот Сенат.

„Д-р Рејчел Левин ќе ја донесе потребната експертиза и стабилност која ни треба за да ги спроведеме луѓето низ оваа пандемија, без оглед каде живеат, или според нивната раса, религија, сексуална ориентација, родов идентитет или попреченост и да ги задоволат нивните потреби преку системот на јавно здравје во нашата земја во овој критичен момент и понатаму“, рече Бајден во изјавата по повод назначувањето, пренесува Политико.

Рејчел Л. Левин е родена како машко во 1957 година, по професија е лекар педијатар кој работи како Секретар за здравство во државата Пенсилванија.

Таа исто така е професор по педијатрија и психијатрија на медицинскиот колеџ Пен Стејт. Левин е една од само неколку отворено трансродови јавни службеници во САД.

Левин има две деца, а полот го сменила во 2011. Со својата поранешна сопруга се развела во 2013 година.

Коронавирус