среда, 25. мај 2022. Вести денес: 166
home Вести

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска
epa09271726 US President Joe Biden gives a press conference during a NATO summit at the North Atlantic Treaty Organization (NATO) headquarters in Brussels, Belgium, 14 June 2021. The 30-nation alliance hopes to reaffirm its unity and discuss increasingly tense relations with China and Russia, as the organization pulls its troops out after 18 years in Afghanistan. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET / POOL

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговараше со шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто нешто повеќе од половина час, соопшти Белата куќа. Финска и Шведска сигнализираат своја намера да се приклучат на НАТО.

Ниинисто на Твитер напиша дека во заедничкиот телефонски разговор била изразена длабока загриженост поради војната што Русија ја води во Украина. Тој напиша дека на Бајден му ги објаснил „следните чекори на Финска” кон станување дел од трансатлантската одбранбена група и дека неговата земја „длабоко ја цени сета потребна поддршка од САД”.

Коронавирус